E-mail Hasło
» Załóż konto
» Zapomniałem hasła
Narty
 Aktualności
   Bezpieczeństwo, porady
Kamery na wyciągach
Giełda sprzętu
 WYCIĄGI NARCIARSKIE
   Białka Tatrzańska
   Bukowina Tatrzańska
   Czerwienne
   Gliczarów Dolny
   Gliczarów Górny
   Kościelisko
   Murzasichle
   Poronin
   Zakopane
   Ząb
   Małe Ciche
 SZKOŁY NARCIARSKIE
   Białka Tatrzańska
   Bukowina Tatrzańska
   Czerwienne
   Gliczarów Dolny
   Gliczarów Górny
   Kościelisko
   Murzasichle
   Zakopane
 WYPOŻYCZALNIE SPRZĘTU
   Białka Tatrzańska
   Bukowina Tatrzańska
   Czerwienne
   Gliczarów Dolny
   Gliczarów Górny
   Kościelisko
   Murzasichle
   Zakopane
   Ząb
 NARTY
   Ciekawostki
    Historia
      Zawody
      Legendy nart
      Teksty archiwalne
      Narty na świecie
      SN PTT 1907 Z-ne
   Wielka Krokiew
   Sprzęt i technika
 SNOWBOARD
   Historia
   Jak powstaje deska
   Snowboard miękki
   Snowboard twardy
   Snowboard dla dzieci
   Snowboard dla kobiet
    Technika jazdy
    Triki
   Jak zostać instruktorem
   Boarder cross
   Galeria
 SKI-ALPINIZM
   Skitury
   Freeride
   Jak zacząć?
   Sprzęt
Forum dyskusyjne
Zakopane, Tatry, Podhale
E-mail
Hasło
» Załóż konto
» Zapomniałem hasła
Zakopane


zapamiętaj numer alarmowy w górach!!!
0 601 100 300
 nawigacja:  Z-ne.pl » Portal Zakopiański


   Bukowina Tatrzańska (Encyklopedia Tatr)
Miejsca, które warto odwiedzić

  O miejscowości  
  Dojazd / okolica  
  Galeria  
  Lato  
  Zima  
  Turystyka  


Bukowina Tatrzańska jest na tyle ciekawą miejscowością, że pomimo małej liczby zabytków nie można się tutaj nudzić. Piękne położenie wsi samo zachęca do długich spacerów po bukowiańskich wierchach: Olczańskim, Głodowskim, Rusińskim, Kurucowym, Bachledowym, Buńdowym, Kramarskim i Spiskim, bowiem z każdego wierchu rozciąga się odrobinę inna, panorama gór i dolin podhalańskich. Najpiękniejszy widok na Tatry rozciąga się z Głodówki - polany położonej przy drodze do przejścia granicznego na Łysej Polanie. Wówczas można zobaczyć nie tylko Giewont i Kasprowy Wierch, lecz także najwyższe szczyty Słowackie: Gerlach, Łomnicę i Lodowy Szczyt. Podążając dalej na południe wzdłuż szosy po lewej ręce ukażą się jak na dłoni Tatry Bielskie z majestatycznymi wierzchołkami Murania i Hawrania.

Zabytkami, które warto zobaczyć w Bukowinie Tatrzańskiej są:

Drewniany kościół parafialny NSJ zbudowany w latach 1887-1900 przez miejscowego górala Jędrzeja Kramarza, który również był autorem wyposażenia świątyni. W 1994 r. świątynia została wpisana w rejestr zabytków, a tym samym uchroniona od rozbiórki i pozostawiona jako świadectwo religijności ludu podhalańskiego. Obecnie w starym kościółku w czasie Wielkanocy urządzany jest Grób Pański, a przy okazji imprez kulturalnych świątynia spełnia rolę galerii.

Dom Ludowy - obecnie największy drewniany budynek w Polsce - jest zarazem materialnym i duchowym centrum Bukowiny Tatrzańskiej. Powstał w latach 1923-28 z inicjatywy ówczesnego kierownika szkoły Franciszka Ćwiżewicza. W Domu Ludowym mają miejsce ciekawe imprezy folklorystyczne m.in.: odbywający się od 1973 r. Góralski Karnawał, oraz słynne Sabałowe Bajania, występy zespołów góralskich oraz przedstawienia teatralne w gwarze góralskiej, grane przez miejscową amatorską grupę teatralną. Od 1996 r. organizowany jest w tutaj Sejmik Wiejskich Zespołów Teatralnych a od 1999 r. w Domu Ludowym działa Szkoła Ginących Zawodów - niecodzienna placówka oświatowa mająca na celu ocalić z zapomnienia tajniki rzemiosł góralskich: snycerki, kowalstwa, garncarstwa, haftu, itp.

W okolicy Bukowiny Tatrzańskiej znajdują się liczne trasy turystyczne w Tatry, a ponadto warto odwiedzić również sąsiednie miejscowości. Najbliższymi miastami są: Zakopane oddalone w kierunku południowo-zachodnim o 15 km i Nowy Targ oddalony w kierunku północno-zachodnim o około 22 km. Bukowina Tatrzańska to gmina, która rozciąga się na dwóch różnych kulturowo terenach Podhalu i Spiszu. W wioskach spiskich znajdują się zabytki architektury drewnianej: zagroda sołtysów i szałasy pasterskie w Jurgowie oraz zagroda bogatych gospodarzy spiskich w Czarnej Górze (oddziały Muzeum Tatrzańskiego), które warto porównać z architekturą podhalańską.

Poza zabytkami oraz trasami turystycznymi warto rozglądnąć się po samej miejscowości, a przy tym zadać sobie kilka pytań, chociażby związanych z trudnością życia w takim terenie, przemyśleć, jakie wady i zalety wiążą się z życiem na wierchach? Wtedy łatwiej będzie zrozumieć mentalność górali, tutejszą tradycję i przywiązanie do gór.

«« Powrót do listy miejscowości
 Zapisz w schowku     Drukuj       Zgłoś błąd    13556





Jeżeli znalazłeś/aś błąd, nieaktualną informację lub posiadasz materiały (teksty, zdjęcia, nagrania...), które mogą rozszerzyć zawartość tej strony i możesz je udostępnić - KLIKNIJ TU »»

ZAKOPIAŃSKI PORTAL INTERNETOWY Copyright © MATinternet s.c. - ZAKOPANE 1999-2025